Mieszkanie dla studenta w Warszawie
Początek roku akademickiego już za nami, ale myślę, że mimo tego i tak ten moment będzie dobry do tego, by powiedzieć coś niecoś o tym jak wygląda wynajem mieszkania dla studentów na terenie Warszawy. Wydaje się, że to taki temat, którym warto się zainteresować, ponieważ z samej ciekawości będzie dobrze zobaczyć funkcjonowanie tego bądź co bądź trudnego rynku. Przede wszystkim Warszawa to największe miasto akademickie i dlatego nie ma się co dziwić, że tam ten rynek wynajmu mieszkań jest bardzo dobrze rozwinięty i niezwykle rozbudowany. Część studentów nadal decyduje się na akademiki, ale mamy także osoby, które chcą odrzucać taką możliwość mieszkania, ponieważ liczą na więcej spokoju w swoim studenckim lokum. Jak więc wyglądają realia tego rynku, czego można się po nim spodziewać? Myślę, że wiele młodych osób przeczyta ten właśnie wpis z dużym zainteresowaniem.

Akademiki

Akademiki w Warszawie to dość dobrze rozwinięta sieć. Praktycznie każda uczelnia ma tutaj coś do zaoferowania a te największe takie jak UW, PW, SGGW oraz SGH mają do dyspozycji swoich studentów atrakcyjne propozycje własnych budynków, gdzie będzie można zdecydować się na wynajem pokoju studenckiego. Inne mniejsze uczelnie mają również do zaoferowania swoje pokoje najczęściej w łączonych akademikach dla różnych uczelni. Dlatego jeśli tylko student myśli o akademiku nie powinien mieć problemów ze znalezieniem czegoś interesującego. Koszty są różne, w zależności od standardu czy wielkości pokoju, ale średnio to obecnie około 400-500 złotych za pokój.

Mieszkanie lepsze?

Jeśli chodzi o mieszkania to na pewno jest to dużo większy komfort niż w przypadku, gdy decydujemy się na akademik i dlatego właśnie tak wiele osób się na to decyduje. Mamy także większą kontrolę nad tym co dzieje się wokoło nas, nie jesteśmy ograniczani. Jednak zazwyczaj mieszkanie czy pokój w mieszkaniu w Warszawie to już poważne koszty. Pokój jednoosobowy to minimum wydatek około 700-800 złotych za miesiąc. W dwuosobowym pokoju można znaleźć miejsce za około 500 złotych plus media. Natomiast, jeśli ktoś będzie chciał mieć własne mieszkanie i kontrolę nad tym wszystkim co się będzie wokoło niego działo to już koszty będą niestety bardzo poważne. Kawalerki to koszt od około 1200 złotych, górnej granicy właściwie nie da się wyznaczyć. Jeśli chodzi o koszty można je w jakieś mierze minimalizować, jeśli będziemy mogli się starać o stypendium socjalne z dodatkiem do mieszkania. Studenci, którzy pochodzą z innych miast dostają takie właśnie możliwości i wydaje się, że warto będzie z tego skorzystać nawet jeśli to dofinansowanie do wynajmu nie będzie szczególnie znaczące. Zawsze jednak choćby częściowo będziemy mogli te koszty ograniczyć i to również będzie dla nas cenne.

Może jednak coś innego niż mieszkanie?

Warto zauważyć, że na terenie Warszawy ten rynek lokum dla studentów jest naprawdę bardzo szeroki i zawsze będzie można szukać dla siebie atrakcyjnych propozycji. W przypadku gdy nie odpowiadają nam typowe akademiki, mieszkania będzie można pomyśleć o bursie studenckiej. Między innymi wspólnoty zakonne prowadzą takie bursy, w których szczególnie koszty wynajmu są atrakcyjne a warunki zadowalające. Dodatkowo można liczyć na więcej spokoju niż w akademiku a jednocześnie cena nie będzie taka jak za własne mieszkanie. Tych różnych niewielkich stancji nie brakuje i dlatego każdy student może liczyć na to, że w Warszawie znajdzie dla siebie lokum w atrakcyjnej cenie z dobrymi warunkami.