Co powinno znaleźć się w umowie?
Jeśli decydujemy się na kupno czy wynajem mieszkania musimy się do tego odpowiednio przygotować. Jeśli chodzi o te szczególnie istotne kwestie to bez wątpienia do takowych musimy zaliczyć umowę, która będzie podpisywana między nami a tym podmiotem, który daną nieruchomość może nam udostępnić. Nie jest to sprawa prosta, by wszystkie te kwestie odpowiednio domknąć. Dlatego właśnie w naszym wpisie postaramy się krótko powiedzieć o tym jakie kwestie mogą mieć dla Was największe znaczenie, gdy chodzi o umowę wynajmu czy sprzedaży, na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę. Jesteśmy przekonani, że taki ogólny wpis na pewno przyda się wielu osobom i będzie istotnym wsparciem w zakresie kwestii związanych ze wszystkimi formalnościami przy kupnie mieszkania. Co więc będzie miało największe znaczenie? O tym zaraz pokrótce.

Idealna umowa – co powinno się w niej znaleźć

Idealna umowa to taka, w której wszystkie wpisy będą takie na jakich nam dokładnie zależy. Oczywiście definicja jest bardzo prosta, ale gorzej z realizacją trzeba bowiem pamiętać, że przy umowie kupna czy wynajmu domu, mieszkania mamy dwie strony i dwa rodzaje interesów. Każdy w tej transakcji będzie chciał ugrać coś dla siebie i będzie chciał mieć sprzyjające warunki. A ostatecznie to niestety prowadzi do wielu problemów i konieczności prowadzenia pewnych negocjacji zanim taka umowa zostanie podpisana. O co więc trzeba zadbać? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że umowa to dokument, w którym mają się znaleźć wszystkie istotne warunki wynajmu. Określenie stron umowy, przedmiotu najmu oraz konkretnych warunków z tym związanych. To właśnie te uszczegóławiające wpisy są kluczowymi dla tego jak umowa będzie funkcjonowała.

Szczegółowa umowa to mniej problemów

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej uda się nam popracować nad umową tym mniej potem powinniśmy mieć problemów z jej funkcjonowaniem. Ta podstawowa sprawa to przede wszystkim kwota jaką musimy uiścić za wynajem czy sprzedaż. Należy określić w jakim terminie będzie zapłata, w jakiej formie będzie dokonana. W przypadku wynajmu należy zadbać o sporządzenie dodatku do umowy w postaci protokołu przekazania przedmiotu najmu. To bardzo ważny element, który umożliwi nam utrzymanie porządku w dokumentacji i jednocześnie będzie pewną ochroną dla najemcy. Wpisujemy tam wszystkie przedmioty, które znajdują się w mieszkaniu i dlatego mamy pewność, że przy wyprowadzce nikt nie będzie mógł zarzucić nam kradzieży. Określamy także ich stan techniczny, przy czym istotną kwestią będzie sprawa kaucji, która ma być wpłacana. Musimy zadbać o uszczegółowienie umowy na tyle, by bez problemów odzyskać taką kaucję przy wyprowadzce. W umowie należy też zająć się określeniem tego jak będą ponoszone koszty za media oraz opłaty do wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli ma to załatwiać wynajmujący dobrze będzie w umowie to zaznaczyć. Dobrze skonstruowana umowa to przede wszystkim nasz interes. Niestety wynajmujący czy sprzedawcy często podejmują się chwytów, które mają w jakieś mierze zagwarantować dla nich korzyści. my natomiast musimy na te kwestie uważać, by po prostu nie dać się oszukać.