Jak nie dać się nabić w butelkę?
Szukając mieszkań w Warszawie zobaczycie oczywiście masę różnorakich ogłoszeń. Musicie jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sprawa z tymi ogłoszeniami nie jest tak piękna jak to na pierwszy rzut oka wygląda, rzeczywiście jest ich masa, ale spośród nich wybranie czegoś odpowiedniego dla nas może się okazać bardzo trudne. Wielu wynajmujących, którzy po raz pierwszy szukają mieszkań często dają się nabić w butelkę przez cwanych wynajmujących, którzy są na tym rynku od lat i doskonale wiedzą jak przygotować taką umowę, która to właśnie dla nich będzie idealna, zagwarantuje rzeczywiście pełną ochronę ich interesów. Dlatego naszym zadaniem jak już wspominaliśmy było przygotowanie strony, która stanie się wsparciem dla wynajmujących i dlatego właśnie mamy tutaj kilka porad, dzięki którym może nie dacie się oszustom.

Przeglądanie ogłoszeń – na co uważać?

Marzenia o własnym mieszkaniu do wynajęcia zaczynają się oczywiście od poszukiwania różnorakich ofert. To rzecz oczywista, ale nie jest oczywistym to jak się z tymi ogłoszeniami zapoznawać, by nie dać się nabrać. Niestety taki problem bardzo często będzie występował, ponieważ są osoby, które w ogóle nie wynajmują mieszkań, ale szukają naiwnych, by dobrze zarobić tylko i wyłącznie na samych ogłoszeniach i co ciekawe im się to udaje. O co więc chodzi? To właśnie te ogłoszenia, których trzeba unikać. Jeśli pojawia się na stronie z ogłoszeniami piękne lokum ze zdjęciami jak z katalogu wnętrz kosztujące w okolicach 1000 złotych za miesiąc to już pierwszy sygnał dla nas, który trzeba wziąć pod uwagę. Najprawdopodobniej będzie to sztuczna oferta, w ramach której pojawiać się będą piękne oferty mieszkań, które w rzeczywistości nie istnieją. Jednak potencjalny najemca, jeśli chce dostać dane kontaktowane danego mieszkania i również dostęp do bazy innych mieszkań musi wpłacić pewną kwotę najczęściej około 200 zł. Gdy klient wpłaci środki okazuje się, że piękne mieszkanie jest już wynajęte, a pozostałe w bazie ogłoszeń nie różnią się niczym od tych jakie mogliśmy znaleźć w ramach darmowego serwisu. I tak prowadzący serwis ma całkiem pokaźny zysk.

Umowa rzecz święta

Powinniśmy pamiętać, że kluczowym elementem przy wynajmie mieszkania będzie zawsze umowa. Nie ma takiej opcji, by decydować się na wynajem, jeśli nie zostanie nam zaproponowany dokument, w którym znajdować się będą wszystkie znaczące warunki takiego wynajmu. Dodatkowo ta umowa także musi być odpowiednio przygotowana i powinna zawierać wszystkie dane związane z warunkami wynajmu. Dbajmy o to, by w umowie znalazły się te kwestie, które regulują nasze prawa i obowiązki dotyczące wynajmowanej nieruchomości. Oczywiście również przy samym wyborze mieszkania także będzie trzeba uważać i dlatego trzeba dokładnie sprawdzać jak ta sytuacja wygląda, jakie jest mieszkanie, trzeba zadbać o to, by w miarę możliwości sprawdzić kto będzie naszym sąsiadem. Każdy element będzie dla nas istotnym, jeśli ma być to mieszkanie, w którym będziemy na co dzień przebywać. Musimy bowiem być pewni, że będzie to lokum komfortowe.